Bist100 Endeksi Büyük Resim Teknik Analiz İncelemesi: 29.03.2019

Herkese tekrardan merhabalar.

Pazar günü yerel seçimler için sandık başına gideceğiz. Şimdiden sonuçların hepimiz için hayırlı olmasını temenni ederim.

Bu analizimizde endeksin büyük resim görünümünü olabildiğine sade bir şekilde incelemeye gayret edeceğiz.

Önce grafiğimizi ekleyelim:

Bist100 Endeksi Aylık Mum Barlı Grafiği

Göreceğiniz üzere oldukça sade bir grafik hazırladım. Endeksin 2002 den günümüze olan seyrinde iki farklı akım dikkat çekiyor. İlki kırmızı renkli trend çizgisi. İkincisi ise mavi renkli daha az eğimli trend çizgisi. Kırmızı trend 9 ay önce bitti, ve ilginçtir ki yukarı yönlü ataklarda artık geçemediğimiz bir direnç çizgisi olarak karşımıza çıkıyor. Mavi ise halen korunmakta. Bu trend aşağı yönlü kırılmadıkça uzun vadeli hareketin devamı beklenir.

Dikkat ederseniz altta morumsu iki bölge ekledim. 2008 kriz dönemi hariç açık morumsu bölge hep dip bölgesi/dönüş bölgesi olarak çalışmış. 29 Mart 2019 Cuma gün sonu itibariyle grafikte de göreceğiniz üzere bu bölge 86883-90858 arasındadır. Teknik olarak bu bölge altına sarkılmadıkça uzun vadeli trendin devam etmesi beklenir. Yukarıda bahsedilen mavi trend ile morumsu bölgenin birbiri ile paralel hareket ettiğini de fark etmişsinizdir.

Sonuç olarak, bu analizimizde büyük resimde görülen iki trend çizgisinin ve ortalamalardan oluşan bölgenin sade bir bakış açısı ile uzun vadeli teknik analizini yapmaya çalıştık. Küçük yatırımcı dostlarımız için fikir verebileceğini düşünüyorum. Pek tabi ki şunu unutmayınız. Hisselerin kendi özelleri (beta katsayısı) vardır. Endeks kadar düşmeyebilir, endeks kadar da çıkmayabilir. Kendimce gördüklerimin şahsi bloguma not düşülmesidir.

Aklınıza takılan herhangi bir şey olursa alta yazıp sorabilirsiniz...

Saygılar, selamlar...

 

Sitemize E-Posta ile Abone Ol

Sitemizde yayınlanan en güncel analizlerden, en son yazılardan, en yeni ders videolarından haberdar olabilmek için altta yer alan bölüme E-Posta adresinizi girerek bültene Abone Ol demeniz yeterli.

Yasal Uyarı

Vborsa.Com internet sitesinde yer alan her türlü veri, yorum ve değerlendirmeler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklara dayanılarak hazırlanmıştır. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir Cevap Yazın

Hakkında yorum “Bist100 Endeksi Büyük Resim Teknik Analiz İncelemesi: 29.03.2019”