Dolar/TL Büyük Resim Teknik Analiz İncelemesi: 31.03.2019

Herkese tekrardan merhabalar.

Pazar günü yerel seçimler için sandık başına gittik. Sonuçların hepimiz için hayırlı olmasını temenni ederim.

Bu analizimizde dolar için büyük resim görünümünü olabildiğine sade bir şekilde incelemeye gayret edeceğiz.

Grafiği hafta sonu çalışmıştım. Yani Nisan ayının ilk günü dolayısıyla Nisan ayı için mum barımız yok.

Önce grafiğimizi ekleyelim:

dolar türk lirası analizi
Dolar Aylık Mum Barlı Grafiği

Göreceğiniz üzere oldukça sade bir grafik hazırladım. 2001 yılından 2011 yılı sonuna kadar uzanan 1,75 direncini kırmızı yatay çizgi ile görmektesiniz. Bu seviye 2011 ortası FED'in QE politikasını bitireceğini deklare etmesi ile kırılmış görünüyor. Sonrasında da Dolar kurunun Türk Lirası karşısında yeşil renkli trend eşliğinde mavi çizgiyi de kendine kanal direnci olarak yükselişe geçtiğini görmekteyiz. 2018 yılı yaz ayında yaşanan kur krizine kadar bu kanal içinde hareketine devam etmiş. Kur krizi sonrası bildiğiniz üzere çok sert bir şekilde kanal üstüne sıçrama yaparak bu kanal direncini de kırmış olduğu görülmekte. Son tahlilde bu mavi kanal direnci artık destek konumuna geçmiş görünmektedir.

Ortalamalar ile baktığımızda ise morumsu bölgenin yeşil trend ile uyumunu kolaylıkla görebilirsiniz. Mart 2019 ay sonu kapanışı itibariyle 5,04-5,30 TL aşağı yönlü kırılmadıkça trendin kırıldığı teknik analiz açısından söylenemez.

Sonuç olarak, bu analizimizde büyük resimde görülen iki trend çizgisi ve iki ortalama vasıtasıyla sade bir bakış açısından Dolar/TL paritesinin uzun vadeli teknik analizini yapmaya çalıştık. Küçük yatırımcı dostlarımız için fikir verebileceğini düşünüyorum. Kendimce gördüklerimin şahsi bloguma not düşülmesidir.

Aklınıza takılan herhangi bir şey olursa alta yazıp sorabilirsiniz...

Saygılar, selamlar...

 

Sitemize E-Posta ile Abone Ol

Sitemizde yayınlanan en güncel analizlerden, en son yazılardan, en yeni ders videolarından haberdar olabilmek için altta yer alan bölüme E-Posta adresinizi girerek bültene Abone Ol demeniz yeterli.

Yasal Uyarı

Vborsa.Com internet sitesinde yer alan her türlü veri, yorum ve değerlendirmeler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklara dayanılarak hazırlanmıştır. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir Cevap Yazın