Tahvil-Bist100 İlişkisi ve Teknik Analiz İncelemesi: 06.03.2018

Herkese Merhabalar.

Tahvil grafiğini daha önceden incelemiş ve son derece önemli olduğunu ifade etmeye çalışmıştık.

Peki, "Gösterge Faiz" nedir?  Uzunca anlatmak yerine, bu noktada bilgilenmek için Mahfi Eğilmez Hoca'nın Güncellenmiş Faiz Dersi linkine tıklayarak okuma yapabilirsiniz.

Tahvilin grafiği bizi neden ilgilendiriyor? Çünkü borsa endeksi ile tahvil arasında net bir negatif ilişki vardır. Endeks ile tahvili aynı grafik üzerine eklediğimizde bu ilişkiyi net olarak görüyoruz.

İlginç olan son bir yıldır bu ilişkide bir bozulma görünüyor. Yakındır ki biri diğerini sert düzeltebilir.

Aşağıda ise sadece tahvil grafiğini incelemeye çalıştım.

2004 (1) ve 2008 (2) tepelerinden çizilen Mor renkli düşen trend çizgisinden (3) numara ile etiketlediğim seviyeden Kasım 2017'de döndük. Diğer taraftan 2009'dan bu tarafa oluşmuş TOBO formasyonunda gösterge faiz 11,65 te olan boyun çizgisini Eylül 2017'de yukarı doğru geçerek 9 yıllık direncini kırmış oldu maalesef. Bundan sonraki süreçte 11,65 aşağı geçilmediği müddetçe TOBO yüksekliği kadar yukarı 18,5 civarlarını hedeflemesi  beklenir. Önümüzdeki aylarda Mor Düşen trend çizgisi ile Kırmızı Boyun çizgisi arasında sıkışmaya devam edecek. Hangisini kırar ise kırdığı gün büyük bir olay, haber ya da değişim yaşanması beklenir. Ve tabi ki buna göre pozisyon alınması gerekir kanaatindeyim. Bu süreç tamamlanana kadar şirket karlılıklarındaki artış, dolardaki zayıf seyir ve yüksek enflasyondan ötürü borsada biraz daha yukarı doğru marj yakalanabileceğini düşünüyorum. Hisselerden de özellikle bilanço beklentisi ya da hikayesi olanları inceleyerek pozisyon almakta fayda var. Ve bu kırılmalar yaklaşırken portföy büyüklüğünüz ve risk algınıza göre %35-%50 nakit pozisyonda kalmak uygun olabilir; tabi ki bence.

Son olarak bu grafiği gözünüzün ucundan ayırmayınız. Her daim takipte kalmakta fayda var. Şimdilik bu kadar. Sağlıcakla bereketle kalın..

borsa dolar faiz tahvil bitcoin hisse kriz

 

Sitemize E-Posta ile Abone Ol

Sitemizde yayınlanan en güncel analizlerden, en son yazılardan, en yeni ders videolarından haberdar olabilmek için altta yer alan bölüme E-Posta adresinizi girerek bültene Abone Ol demeniz yeterli.

Yasal Uyarı

Vborsa.Com internet sitesinde yer alan her türlü veri, yorum ve değerlendirmeler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklara dayanılarak hazırlanmıştır. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir Cevap Yazın