Bist100 Endeksi Dolar, Altın ve TÜFE Bazlı Hangi Telden Çalıyor?

Bu yazımızda Bist100 Endeksine dolar bazlı, TÜFE bazlı ve altın bazlı olarak bakıp neler oluyor bitiyor anlamaya çalışacaz.

Eminim ki grafikleri gördüğünüz zaman çok fazla yoruma gerek kalmadığını sizler de anlayacaksınız.

İlk olarak, dolar kompozit grafikle başlayalım:

bist100 endeksi dolar bazlı grafik

Görüldüğü gibi 2008 krizi seviyelerindeyiz. Düşen kanalın alt desteğini de aşağı doğru ihlal etmişiz. Önümüzdeki aylarda 2008-2009 yılları dip seviyelerini aşındırıp tekrar kanala dönme ihtimali ağır basar/basmalı kanaatindeyim. Bu minvalde de geçtiğimiz ay belirlediğim senetlerde portföyün %60 lık kısmı ile alım yapmıştım. Bu seviyelerin altında ise daha eskilere gideriz demektir ki ihtimal vermiyorum. 2001 öncesini de görme adına aşağıya ekleyelim:

bist100 endeksi dolar bazlı grafik 1987-2001

İkinci olarak, TÜFE bazlı endekse bir bakış atar isek kendisi yoruma hacet bırakmayacak netlikte:

bist100 endeksi TÜFE bazlı grafik

Dolar bazlı diplerde olmamıza rağmen TÜFE de 2012'den bu yana oluşan 250 li seviyelerdeyiz ki bence bu bile açıklanan enflasyon verisinin sağlıklı olmadığını ortaya koymakta. Neyse diyelim ve grafiklerimiz ve çizgilerimiz eşliğinde analizimize devam edelim.

Son olarak, endeksimize ALTIN bazlı bakacağız ki bence çok şaşıracaksınız. Hemen ekliyorum:

bist100 endeksi altın bazlı grafiği

Evet evet...

Yanlış görmüyorsunuz. Endeks altın bazlı tarihi diptedir. 400 grama kadar düşmüşüz.

2000 yılında 4 kg altın eden endeks, 2008 yılında 2 kg altın değerindeki endeksimiz şu anda sadece 400 gram altına tekabül etmekte.

Bu grafik Türklerin altına yaptıkları yatırımın ne kadar doğru olduğunun en güzel kanıtlarından kanaatimce.

Sonuç olarak neresinden bakarsanız bakın ucuz bir endeks var karşımızda. Lakin dikkat edilirse bazı grafiklerde dipler test edilmekte bazılarında ise dibinde dibine gidilmekte. İlginç zamanlardayız. Twitter kanalı ile portföy dağılımımı paylaşmış ve güncellemiş idim. Şu şekilde idi:

: %5

: %15

: %20

: %60 (5 adet senette pozisyon aldım)

: Trade Kârları/Aylık Gelir ile her ay düzenli olarak; , , , , , , , , , ,

 

Heyecanla, merakla, ilgiyle ve pek tabi ki dikkatle piyasaları takip etmekteyim.

Aklınıza takılan herhangi bir şey olursa alta yazıp sorabilirsiniz...

Saygılar, selamlar...

 

Sitemize E-Posta ile Abone Ol

Sitemizde yayınlanan en güncel analizlerden, en son yazılardan, en yeni ders videolarından haberdar olabilmek için altta yer alan bölüme E-Posta adresinizi girerek bültene Abone Ol demeniz yeterli.

Yasal Uyarı

Vborsa.Com internet sitesinde yer alan her türlü veri, yorum ve değerlendirmeler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklara dayanılarak hazırlanmıştır. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir Cevap Yazın